U petak, 18. ožujka 2022. godine, u Ortilosu u Mađarskoj, održano je svečano otvorenje Spomen područja utvrde Novi Zrin. Ispred Općine Legrad svečanom skupu prisustvovao je općinski načelnik Ivan Sabolić.

U posljednjih 15 godina intenzivirali su se arheološka nalazišta na području Novog Zrina u podnožju Legradske gore, a provodi ih Vojna akademija Nikola Zrinski iz Budimpešte. Do sada su pronađeni brojni ostaci oružja, palisada, puščanih i topovskih zrna, te bunar. Mađarska vlada odlučila je to područje proglasiti Spomen područjem utvrde Novi Zrin.

Otvorenju su prisustvovali općinska načelnica Općine Ortilos Zita Kelei, predstavnici ministarstva Szilard Nemeth i Gabor Moczar, državni tajnik Peter Cseresnyes, te predstavnici vojne akademije, akademici, brojni načelnici iz okolice (hrvatski i mađarski), te učenici, studenti i lokalno stanovništvo.

Comments are disabled.