Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, u svrhu zaštite zdravlja ljudi i domaćih životinja od bjesnoće, tijekom proljeća 2015. godine provoditi će aktivnosti oralnog cijepljenja lisica na području Republike Hrvatske. Tijekom 2015. godine provest će se proljetna i jesenska vakcinacija, gdje će se putem posebnih zrakoplova distribuirati ukupno 2.827.100 vakcionalnih mamaka. Oralno cijepljenje lisica višegodišnji je program iskorjenjivanja bjesnoće čija se provjera učinkovitosti vrši analizom rezultata laboratorijskog testiranja lisica. Važnu ulogu u analizi imaju i lovačka društva koja nakon odstrjela dostavljaju lisice u ovlaštene veterinarske organizacije.

Proljetna akcija oralne vakcinacije lisica započinje 15. ožujka 2015. godine. Na području cijele zemlje (izuzev jadranskih otoka) biti će distribuirano ukupno 1.413.550 mamaka koji u sebi sadrže cjepivo protiv bjesnoće. Završetak provedbe proljetne akcije planira se za 15. lipnja 2015. godine, što uvelike ovisi o vremenskim prilikama.

Više informacija o oralnoj vakcinaciji lisica dostupno je na službenoj web stranici www.veterinarstvo.hr.

Comments are disabled.