Marija Bango bila je Legrađanka, kao dijete roditelji su je poslali u svijet trbuhom za kruhom. Ona se je uz rad školovala te završila studije, pisala je knjige, autobiografske priče, pjesme na kajkavskom legradskom narječju te putopisne citate. Učenici OŠ Legrad uključeni u izvanastavnu aktivnost Ekići, pod mentorstvom učiteljice Tamare Marcinjaš, susreli su se s njezinim radom još prije šest godina. S velikim zanosom uredili su kutak koji nosi naziv Spomen-soba Marije Bango. Smjestili su ga u dio prostora u kojem su godinu ranije osnovali Školski muzej. Nakon dovršetka njezine sobe, prijavili su projekt na natječaj Turističke kulture. Kako je njihov projekt odabran među pet najboljih iz osnovnih škola iz cijele Hrvatske, pozvani su na Hvar predstaviti ga na smotri. Priču o Mariji Bango objavili su u školskim novinama gdje su napisali zanimljivosti o njoj i njenom životu.

11-13-11

12-13-11

13-13-11

Comments are disabled.