U sklopu programa "Europa za građane" održan je 5. Europski piknik u mađarskom mjestu Felsonyek od 27. do 29. svibnja.Tema piknika bila je rasprava o stanju i problemima u Europskoj uniji. Fokus je bio na tri teme: nejednak ruralni razvoj, centralizacija i migranstska kriza. Također, piknik je bio prilika za predstavljanje općina na području kulture, gastronomije i turizma iz nekoliko različitih država Europe. Općinu Legrad predstavljali su općinski načelnik, članice i članovi KUD-a, te kuhar. Prema programu, održalo se natjecanje u pripremanju gulaša, u čemu su sudjelovali i predstavnici legradske općine. Iako gulaš nije odnio pobjedu, posebne pohvale općina je dobila za uređenje stola. Najzanimljivi dio bilo je posvećenje spomenika Svetom Urbanu, kojeg se kaznilo, zalijevanjem vinom, zbog toga što je dopustio da vinograde pohara mraz. Najveći uspjeh za Općinu Legrad ostvarilo je vino, sorte sivi pinot, gosp. Zlatka Horvata iz Velikog Otoka, koje je proglašeno najboljim bijelim vinom izložbe i dodjeljeno mu je visoko zlato. Graševina istog proizvođača također je dobila zlatnu medalju.

U kulturnom programu, tri pjesme su otpjevale članice KUD-a Zrin iz Legrada, a program je zavšio svetom misom.

Povratak, uz puno dojmova odvijao se u nedjelju popodne. Sve troškove putovanja i smještaja financirala je Europska unija.

 

 

Comments are disabled.